Avilut Gold
Avilut Ginkgo
Avilut Plus
Avilut Forte
Avilut Očné kvapky
pilulka.sk Prejsť dole


SUCHÉ OČI

PREČO JE DÔLEŽITÉ ŽMURKAŤ?

Ľudia za normálnych okolností žmurkajú asi 10 000-krát denne. Pri každom žmurknutí sú vaše oči zavreté na asi 0,3 sekundy, s frekvenciou 2 – 10 sekúnd, celkovo asi 30 minút každý deň.1 Žmurkaním sa zaisťuje šírenie tenkej vrstvy – slzy – vo vašich očiach, čím sa čistí povrch oka – rohovky.2, 3 Ak nie je slzného filmu dostatok, môže to mať za následok suché oko, čím môže dôjsť k podráždeniu očí.2, 3

MÁTE SUCHÉ OČI?

Milióny ľudí trpia syndrómom suchého oka, ale mnohí si napriek príznakom neuvedomujú príčinu. Ak chcete zistiť, či trpíte syndrómom suchého oka, pozrite sa na niekoľko možných príznakov:

Ak ste na niektorú z vyššie uvedených otázok odpovedali kladne, môžete trpieť syndrómom suchého oka. Príčiny syndrómu suchého oka môžu byť zložitejšie, preto je vhodné navštíviť očného špecialistu, ak zaznamenáte niektorý z vyššie uvedených príznakov. Suché oko sa často mylne považuje za dôsledok očnej alergie alebo infekcie.

ČO JE PRÍČINOU SYNDRÓMU SUCHÉHO OKA?

Suché oči sú spôsobené nedostatočnou vlhkosťou očí z dôvodu nedostatočnej kvality alebo nedostatočného množstva sĺz.4 V prípade nedostatočného zvlhčenia očí spôsobeného malým množstvom alebo nízkou kvalitou sĺz sú oči podráždené a nechránené.

MALÉ MNOŽSTVO SĹZ

Existuje mnoho príčin pre znížené množstvo sĺz, vrátane veku, hormónov, niektorých zdravotných stavov, užívania liekov, zásahov v rámci očnej chirurgie a poškodenia slznej žľazy, ale aj ďalšie.2, 4

NÍZKA KVALITA SĹZ

Slzný film sa skladá z troch základných vrstiev: mastného oleja, vody a mukóznej vrstvy.5 Tieto vrstvy slzného filmu udržujú povrch vašich očí jasný, hladký a chránený.2 Problémy s niektorou z týchto vrstiev môžu mať za následok produkciu nekvalitných sĺz, ktoré vedú k podráždeniu oka.

Nedostatok vody v slznom filme je najčastejšou príčinou syndrómu suchého oka, ktorý sa v lekárskej terminológii nazýva suchá keratokonjunktivitída (KCS).4

Suché oči
VONKAJŠIA LIPIDOVÁ VRSTVA STREDNÁ VODNÁ VRSTVA VNÚTORNÁ MUKÓZNA VRSTVA
Obsahuje mastné kyseliny, ktoré bránia odparovaniu vodnej vrstvy Obsahuje hlavne vodu, trochu solí a dôležité látky, ktoré udržujú oko čisté a prenášajú kyslík k očnému tkanivu Pomáha rozprestrieť slzy po oku a prispieva k stabilite slzného filmu

ČO ROBIŤ, AK SI MYSLÍTE, ŽE MÁTE SUCHÉ OČI?

Pomôcť môže udržiavanie dobrého zdravia očí a hygieny. Nezabudnite pravidelne žmurkať, keď pozeráte do počítača alebo čítate. Očné kvapky (Avilut očné kvapky) poskytujú pohodlie a úľavu.2 Pridaním omega-3 mastných kyselín do svojho jedálneho lístka môžete podporiť kvalitu sĺz.4 Užívajte preto doplnok stravy (Avilut 3-forte) alebo jedzte potraviny, ako sú tučné ryby, orechy, semená a listová zelenina.

Ak nebudete predchádzať syndrómu suchého oka, môže to mať za následok častejšie očné infekcie, povrchové zjazvenie oka a celkové zníženie kvality života.2 Navštívte očného lekára, ktorý vám stanoví správnu diagnózu a odporučí vhodnú liečbu. V niektorých prípadoch je riešenie veľmi jednoduché – zmena životného štýlu a lubrikačné očné kvapky (Avilut očné kvapky).

Avilut očné kvapky
Referencie:

hore


NOVÉ POZNATKY O ÚČINKOCH EXTRAKTU SLEZU LESNÉHO

Jednou z rastlín, ktorej liečivé účinky sa využívajú už oddávna, je slez lesný – Malva sylvestris L. z čeľade Malvaceae. Je to dvojročná alebo trváca bylina dorastajúca do výšky až 150 cm. Kvetné lupienky má purpurovo fialové. Kvitne od júna do septembra. Rastie roztrúsená popri cestách, na rumoviskách na kyprých pôdach bohatých na dusík. U nás sa vyskytuje iba ako pestovaný druh, hlavne však v záhradách ako okrasná a liečivá rastlina.

Pre farmaceutické účely sa zbierajú listy slezu – Malvae folium v období kvetu rastliny a bežne sa sušia pri teplote do 40 oC v jednej vrstve. Dôkazom správneho usušenia je, že sa krátka stopka pri zohnutí láme. Pomer zosušenia je 5 : 1. Okrem listu predmetom zber sú aj kvety slezu – Malvae flos, ktoré sa zberajú a sušia rovnakým spôsobom. Sušenie trvá niekoľko dní, pričom si treba všímať dostatočné vysušenie kalicha, aby droga nesplesnivela. Pomer zosušenia je 7 : 1.

Obsahové látky tvorí sliz (6 – 7%) s obsahom kyseliny glukurónovej, kyseliny galakturónovej, glukózy, ramnózy a trehalózy. Ďalšími obsahovými látkami sú flavonoidy, karotenoidy, antokyány (najmä glykozidy malvidínu), triterpény (kyselina ursolová), triesloviny a fytosteroly.

V ľudovom liečiteľstve sa používajú výťažky z nadzemnej časti rastliny pri bolesti žalúdka, pri zápche, zápaloch močových ciest a zvonka pri kožných chorobách, popáleninách, hemoroidoch a pri bolesti kĺbov.

Pre vysoký obsah slizov, ktoré sa vyznačujú ochranným účinkom na sliznicu dýchacieho a tráviaceho ústrojenstva sa tradične uplatňuje ako prostriedok pri suchom dráždivom kašli a pri zápaloch žalúdka a čriev. Pre tieto účinky býva zložkou mnohých čajovinových zmesí určených na liečbu chorôb dýchacích ciest a zažívacieho traktu.

Podľa doteraz známych údajov používanie čajovín alebo výťažkov slezu lesného nie je spojené so žiadnymi kontraindikáciami, interakciami ani nežiaducimi účinkami a nie sú známe ani obmedzenia v období tehotenstva a dojčenia.

Liečebné využitie slezu lesného odporúča aj monografia nemeckej Komisie E (monografie obsahujú usmernenia pre používanie rastlinných liekov), a to najmä pri liečbe kašľa, bronchitídy a zápalov ústnej dutiny a hltana.

V posledných rokoch sú obsahové látky predmetom záujmu mnohých výskumných pracovísk, ktoré študujú rôzne aktivity extraktov Malva sylvestris.

Výsledky experimentálnych prác boli publikované v renomovaných odborných časopisoch a prinášajú zaujímavé nové poznatky o účinnosti tejto rastliny. Bola zistená schopnosť látok obsiahnutých v metanolovom extrakte zo semien zhášať voľné radikály (antioxidačná účinnosť). Účinnosť bola dokázaná v laboratórnych podmienkach prostredníctvom chemickej metódy DPPH. Zvlášť silné antioxidačné pôsobenie majú obsahové látky listov, čo pravdepodobne súvisí s prítomnosťou polyfenolových látok (flavonoidov, trieslovín, karotenoidov a tokoferolov), ktorých obsah je najvyšší práve v listoch. Polyfenoly patria medzi významné rastlinné metabolity, ktoré sa nachádzajú v rastlinách používaných na liečebné ale aj potravinové účely. Ich terapeutické pôsobenie (napr. protizápalové, protivírusové, antibakteriálne) vyplýva z antioxidačných účinkov, ktoré sa prejavujú schopnosťou zhášať voľné radikály a tým chrániť bunky pred poškodením oxidáciou. Protizápalový účinok Malva sylvestris sa uplatňuje pri vonkajšom aj vnútornom použití v rámci liečby ochorení spojených so zápalovými procesmi, ako je napr. reumatizmus. Význam fenolových látok a zvlášť flavonoidov pre antioxidačnú účinnosť extraktov z nadzemných častí slezu lesného boli potvrdené aj v ďalších prácach. Vyššia účinnosť bola zistená v častiach rastliny s vyšším obsahom týchto látok (listy a stonky) a nižšia v kvetoch a semenách. V rámci predklinického skúšania bol podávaný vodnoalkoholový extrakt myšiam na liečbu zápalu ucha. Lokálna aplikácia sa prejavila potlačením prejavov zápalu, a to najmä zmenšením opuchu a vplyvom na migráciu leukocytov. Analýzou účinného extraktu sa dokázala prítomnosť skopoletínu, kvercetínu a glukozidu malvidínu. Práve posledný z menovaných komponentov sa pravdepodobne najväčšou mierou podieľa na protizápalovom účinku extraktu. Ďalšia skupina vedeckých prác sa zaoberá výskumom antibakteriálneho a antifungálneho účinku listov a kvetov Malva sylvestris. Etanolový extrakt kvetov bol efektívny proti niektorým bakteriálnym kmeňom ako Staphylococcus aureus, Streptococcus agalactiae, Enterococcus phaecalis, Pseudomonas aeruginosa a Proteus vulgaris. Vodný extrakt sa vyznačoval najmä antifungálnym pôsobením proti rôznym druhom kvasiniek a plesní ako Aspergilus niger a Candida albicans. Metanolový extrakt rastliny vykazoval vysokú cytotoxickú aktivitu. Antiseptické pôsobenie Malva sylvestris môže byť významné pri použití v prípade rezistencie mikroorganizmov na antibiotiká.

hore